Psychoterapia to leczenie za pomocą środków psychologicznych, mające na celu złagodzenie lub wyeliminowanie problemów pacjenta.
Dzięki temu zwykle wzrasta również poziom samowiedzy, samoakceptacji, samorealizacji i samooceny. Psychoterapia może pomóc nam uzyskać szersze spojrzenie na siebie, uświadomić sobie utrwalone wzorce myślenia i zachowania, odkryć nasze znaczenie i ogólnie osiągnąć wyższą jakość życia i realizację naszego potencjału.
Oto niektóre sygnały, które mogą sugerować, że terapia byłaby dla Ciebie korzystna:
Odczuwasz długotrwałe poczucie bezradności i smutku.
Twoje problemy nie ustępują pomimo Twoich wysiłków oraz pomocy rodziny i przyjaciół.
Masz trudności z koncentracją w pracy lub wykonywaniem innych codziennych czynności.
Martwisz się bezpodstawnie, spodziewasz się najgorszego lub jesteś w ciągłym napięciu.
Twoje zachowanie, takie jak nadmierne picie, zażywanie narkotyków lub agresja, szkodzi Tobie lub innym.
Chcesz lepiej poznać siebie, zrozumieć swoje relacje i rozwijać swój potencjał, aby Twoje życie zmierzało w stronę większej satysfakcji, poczucia spełnienia i zdrowia.
Jak wybrać psychoterapeutę?
Decydując się na psychoterapię, powinniśmy przede wszystkim zainteresować się tym, jaki rodzaj psychoterapii oferuje psycholog i jakie posiada wykształcenie w danym zakresie. Należy pamiętać, że zdobycie wykształcenia psychoterapeutycznego w danej metodzie jest procesem bardzo wymagającym. Wymaga ukończenia wyższego wykształcenia (najczęściej z zakresu psychologii i nauk medycznych), ukończenia co najmniej czteroletniego szkolenia psychoterapeutycznego, obejmującego egzamin końcowy, obowiązkowych godzin praktyki i samodoświadczania oraz ciągłej superwizji.
Comments